Головна » Історія і сучасність
Як слова складаються з букв, так числа складаються з цифр. Тож можна сказати, що цифри є алфавітом математики. Як же з'явилися цифри?

Саме слово "цифра" походить від арабського "as-sifr", що означає "порожнє місце". Араби так називали знак, що показував відсутність одиниць певного розряду в запису числа, і тільки в XVI ст. увійшло у вжиток латинське nullus ("ніякий"). Від "as-sifr" походять французьке "chiffre", німецьке "Ziffer", англійське "cipher", російські та українські "цифра" і "шифр". Цифри виникли одночасно з потребою усної нумерації, коли стало необхідним записувати пораховані об'єкти. Найдавніші відомі нам цифри - це цифри вавілонян (ІІІ тисячоліття до н.е.) і єгиптян (3000-2500 рр. до н.е.). Римськими цифрами почали користуватися близько 500 р. до н.е. Цифри розвивалися, змінювались і вдосконалювались разом з розвитком систем числення.

Позиційна система запису чисел, якою ми послуговуємося й зараз, виникла в Індії на початку нашої ери. В ті часи, на відміну від римської системи нумерації, для запису різних цифр використовували різні знаки.

Винайдені індійцями цифри запозичили араби у ІХ ст. У Європу вони потрапили у рукописах приблизно у Х-ХІІІ ст., але дістали загальне визнання лише у другій половині XV ст., у чому велику роль відіграла поява друкованих книг з математики, насамперед книги Луки Пачоллі (1494). До нього через відсутність єдиного написання цифр, користуватися індійськими цифрами навіть заборонялося, особливо в офіційних паперах. На малюнку - "еволюція" форм написання індійських цифр.


Розвиток форм написання цифр

Отже, сучасні цифри правильно називати не арабськими, а індійськими.

Категорія: Історія і сучасність | Переглядів: 1252 | Додав: alexander | Дата: 12.07.2011

"І звідки вона взялась ця математика!". Практично кожен учень школи хоча б раз у своєму житті в розпачі від того, що не розв’язується якась задача, вимовляв ці слова. А й справді, звідки взялась ця наука?

"Як і всі інші науки, математика виникла з практичних потреб людей: з вимірювання площ земельних ділянок і місткості посудин, з обчислення часу та з механіки…" "Як поняття числа, так і поняття фігури взяті винятково з зовнішнього світу, а не виникли в голові з чистого мислення" (Ф.Енгельс).

Таким чином, з математикою людям доводилося стикатися з давніх-давен. Як, наприклад, визначити, хто багатший? Та той, у кого більше худоби. Так прадавнім людям довелося вчитися рахувати. Щоб визначити у кого більше землі, довелося вчитися її вимірювати. Так, поступово, з прадавніх первісних часів і прийшли до нас знання про кількісні відношення і просторові форми оточуючого нас світу.

Взагалі, назва науки «математика» походить від грецького слова "mathema", що означає "наука", "знання". У Давній Греції знали чотири галузі науки: арифметику (вчення про числа), гармонію (теорія музики), геометрію (наука про фігури та їх вимірювання) та астрономію. Саме давні греки звели перші поняття й положення математики в струнку систему. Саме в ті часи з’явилась велика кількість відомих зараз теорем, формул, правил таких як, наприклад, аксіоми Евкліда, теорема Фалеса, теорема Піфагора, формула довжини кола та ін. Тоді й були закладені основи арифметики й геометрії, якими ми користуємося сьогодні.

Категорія: Історія і сучасність | Переглядів: 1802 | Додав: alexander | Дата: 08.07.2011