Головна » Видатні математики

Категорія: Видатні математики | Переглядів: 1223 | Додав: alexander | Дата: 29.10.2011

25 жовтня виповнюється 200 років від дня народження видатного французького математика, основоположника сучасної алгебри Еваріста Галуа (25.10.1811-31.05.1832).

Народився він в м.Бур-ля-Рен поблизу Парижа. Батько майбутнього вченого Ніколь Габріель Галуа був високоосвіченою людиною і спочатку займав посаду директора інтернату при Імперському університеті, а згодом, через 17 років, - мера міста Бур-ля-Рен. Батько мав великий вплив на розвиток здібностей Еваріста, на його становлення як математика. Саме він прищепив синові любов до математики та спеціальної літератури.

З 1827 р. Еваріст почав самостійно вивчати математику. Так, книгу французького математика Андрієна Марі Лежандра "Начала геометрії" він прочитав за два дні і повністю засвоїв викладений у ній матеріал. Згодом за кілька днів ним була опрацьована інша праця цього ж вченого "Розв'язання чисельних рівнянь". Майже відразу ж після цього Галуа розпочав самостійні дослідження і в 16-18 років, будучи учнем ліцею, здобув багато результатів з теорії, яку згодом назвали його іменем. ... Читати повністю »


Категорія: Видатні математики | Переглядів: 1909 | Додав: alexander | Дата: 25.10.2011

П.ФермаП'єр Фермá (Pierre de Fermat, 17 серпня 1601 – 12 січня 1665) - французький математик, основоположник аналітичної геометрії і теорії чисел. Ферма, мабуть, найзагадковіша постать у світі науки. Саме з його іменем пов'язана та сама Велика Теорема Ферма, доведення якої, протягом трьох століть позбавило спокою тисячі математиків і просто любителів в усьому світі.
П'єр Ферма народився в сім'ї торговця в містечку поблизу Монтабана. Він не був професійним математиком. Навчався в університеті Тулузи, де здобув юридичну освіту і з 1631 року й до кінця свого життя служив радником касаційної палати Тулузького парламенту.
Математикою захоплювався на дозвіллі, працюючи в галузях теорії чисел, геометрії, алгебри, теорії ймовірностей та ін.  Так, наприклад, у галузі геометрії П.Ферма раніше від Р.Декарта розробив метод координат і використовував його при вивченні ліній. Методи Ферма знаходження максимумів і мінімумів, побудови дотичних, обчислення квадратур - важливі віхи в передісторії диференціального й інтегрального числення. У фізиці П.Ферма сформулював т.зв. принцип Ферма – основний принцип геометричної оптики, з якого випливають закони відображення і заломлення світла.
П.Ферма прижиттєво не друкувався: на той час ще не існувало наукових журналів. Знайдені ним результати ставали відомими вченим завдяки листуванню і особистим зв'язкам Ферма з визначними математиками того часу Б.Паскалем, Р.Декартом, Дж.Валлісом та ін. Тільки після смерті Ферма його син спільно з другом Р.Декарта Мерсенном опублікували збірку його праць "Varia opera mathematica" ("Різні математичні твори", 1679).
Праці Ферма мали великий вплив на подальший розвиток математики. Однак, найбільший резонанс у світі викликали дві його теореми, які прийнято називати Великою і Малою. ... Читати повністю »

Категорія: Видатні математики | Переглядів: 3908 | Додав: alexander | Дата: 17.08.2011